ANO, cyklodoprava má u nás zelenou

ANO Olomouc, 19. září 2016

Chytrá a čistá mobilita jako jeden z nástrojů růstu ekonomiky. Pod tímto heslem se již druhým rokem hnutí ANO v Olomouckém kraji připojilo ke kampani Evropského týdne mobility (EMW 2016). Na osm desítek příznivců cyklistiky z Olomouce, Prostějova a Přerova společně vyrazilo ve stejnou chvíli do pomyslného středu tohoto trojměstí – Dubu nad Moravou. V proměnlivém počasí je přivítalo jedno z nejkrásnějších poutních míst Hané, kostel Očištění Panny Marie.

Záštitu nad akcí převzal MUDr. Oto Košta, praktický lékař, propagátor zdravého životního stylu a kandidát na hejtmana Olomouckého kraje. „Tato akce v sobě má obrovskou symboliku a věřím, že společně zakládáme cyklistickou tradici. Přál bych si jako hejtman daleko užší spolupráci našich tří měst, protože v partnerství tkví jedna ze základních myšlenek evropského společenství. Budu usilovat o co nejužší dopravní, ekonomické, kulturní a společenské propojování trojměstí. Koneckonců to je i jeden z cílů integrované územní strategie olomoucké aglomerace, na který nám Evropská Unie poskytuje několik miliard korun“, říká k základní myšlence společného cyklovýletu doktor Košta.

V rámci kampaně Evropského týdne mobility, který se v rámci zemí celé Evropy koná od roku 2002, je hlavní snahou dát občanům možnost zvolit si takové dopravní řešení ve městech, které posílí roli cyklistů a chodců v ulicích, povede ke snížení emisí z dopravy a v konečném důsledku ke zlepšení ovzduší a zdraví občanů. Letošní ročník se zaměřuje na ekonomické přínosy cyklodopravy zejména pro lokální ekonomiku a podnikatele, inovativní řešení v dopravě nebo využití nových technologií. „Na rozdíl od vyspělých západních zemí, kde je cyklodoprava vnímána jako jeden z plnohodnotných druhů dopravy, který musí města zohledňovat, u nás má stále alternativní roli. Bohužel takto k této otázce zatím přistupuje i velká část politické reprezentace. Vedení ani jednoho z našich tří měst se do letošního ročníku opět nezapojilo,“ říká poněkud zklamaně organizátor akce Mirek Žbánek, olomoucký opoziční zastupitel a člen řídící skupiny plánu udržitelné městské mobility v Olomouci. Jeho slova dokresluje i statistika. Letos se do kampaně zapojilo 2329 evropských měst, z toho jen 27 českých. Například na sousedním Slovensku to bylo 46 měst.

Bezpečné dopravní propojení měst a obcí pro cyklisty je jednou z priorit i MUDr. Milana Brázdila, lékaře záchranné služby a kandidáta na senátora za Olomoucko. „Jedny z nejhorších případů, u kterých jsem jako záchranář zasahoval, byly právě střety cyklistů s motorovými vozidly. Jde-li nám politikům opravdu o zdraví a bezpečí občanů, musíme dát budování cyklostezek jednoznačnou prioritu. Poslat dnes dítě do zájmového kroužku na kole, často znamená hazardovat s jeho životem,“ dodává doktor Brázdil k jednomu z cílů, který si vytyčil. Jeho snahou je nejen podporovat přístup města a obcí k finančním prostředkům z evropských fondů a státního fondu dopravní infrastruktury, ale i realizace opatření a projektů vedoucích ke změně dopravního chování a bezpečného pohybu cyklistů.

Velké poděkování organizátorů i účastníků druhého ročníku cyklovyjížďky patří Římskokatolické farnosti v Dubu nad Moravou, jmenovitě panu faráři Kornekovi, za skvělé zázemí, které poskytl i atraktivní komentovanou prohlídku kostela, který patří bezesporu mezi nejvýznamnější kulturní památky regionu.

Řekněte nám svůj názor

Vložit komentář

napsal(a):

Vaše jméno a příjmení: Zde napište text: Antispam kontrola: Napište název krajského města Olomouckého kraje
Vložit

    Zatím zde není žádný komentář.

Jsme na Facebooku

Kontaktujte nás

Oblastní a místní kancelář hnutí ANO Olomouc
Koželužská 21, 779 00 Olomouc

Kontaktní e-mail: olomouc@anobudelip.cz
Kontakty na jednotlivé osoby najdete v sekci Naši lidé

Celostátní web hnutí ANO
Zadavatel: ANO 2011 / Zpracovatel: ANO 2011

Back to Top