Nemůžeme mluvit o důležitosti vzdělání a škudlit na učebnicích a pomůckách...

ANO Olomouc, 28. srpna 2018

...říká Mirek Žbánek, který má reálnou šanci po podzimních komunálních volbách usednout do křesla olomouckého primátora. Vystudoval mimo jiné pedagogiku a o systému výchovy a vzdělávání má celkem jasné představy.

Každý rodič dnes ví, že dítě ve školním věku je velkou investicí svou výší srovnatelnou s nákupem auta nebo bytu. Podle ekonomických expertů náklady na školáka od první do páté třídy přesahují 200 tisíc korun a obdobně nás stojí žák na druhém stupni základní školy. Přitom nejnáročnější bývá právě první ročník a náklady rok od roku narůstají. Podle psychologů jsou právě v tomto období v mnoha rodinách děti vystaveny zvláštnímu mixu pozitivního očekávání a obav. Na jedné straně rodiče svého potomka, budoucího školáka, přesvědčují a uklidňují, že ve škole to bude super, že poznají nové kamarády a čeká je spousta zážitků. Naproti tomu od nich ale slyší, kolik peněz všechno stojí, jak si musí těch školních pomůcek vážit, nezničit je a neztratit. Velká odpovědnost a stres pro malé dítě... Ale dejme si ruku na srdce, kdo z nás aktovku a její obsah považoval za něco, co musí ochraňovat jako oko v hlavě? Kolik z nás ji během chvíle proměnilo na čerstvém sněhu na sáně nebo hodilo do rohu hřiště při čutání s kamarády?

Rostoucí náklady na školní potřeby a pomůcky dělají těžkou hlavu taky ředitelům škol a učitelům. Stále obtížněji se jim při současném rozpočtu daří pokrýt spotřebu učebnic a pomůcek. Dochází často k paradoxům, že školy dokážou získávat a čerpat dotace v řádu desítek miliónu na rekonstrukce svých budov a modernizaci učeben, ale na výbavu pro žáky peníze shánějí těžko.

 „Nemůžeme mluvit o důležitosti vzdělání a škudlit na učebnicích a pomůckách,“ říká k problému, který trápí řadu škol, Mirek Žbánek. Dostupnost školních potřeb a pomůcek řadí k jednomu ze základních komfortů, který má dítě ve škole mít. Proto se hnutí ANO v Olomouci rozhodlo po vzoru celé řady jiných měst zavést příspěvek na školní pomůcky pro prvňáčky, tzv. pastelkovné. „Nejde o žádný předvolební populismus, ale systémový krok, který dává mladým rodinám signál, že počítáme s jejich podporou při výchově dětí. Zároveň se snažíme zjednodušit a sjednotit výběr základních pomůcek. Rádi bychom, aby tento balíček nesl značku města, protože chceme klást důraz na vazbu našich žáků k Olomouci,“ dodává na vysvětlenou k pastelkovnému, které by mělo od roku 2019 být ve výši 1.000 korun na každého prvňáčka bez rozdílu.

Výbavu žáku vyšších stupňů chce hnutí ANO v Olomouci řešit úpravou příspěvku na provoz škol po řádné analýze potřeb, kterou si nové vedení radnice nechá zpracovat.

Zážitková pedagogika umožní dětem získat důležité zkušenosti

Mimo pastelkovného hnutí ANO připravuje další opatření, která by měla přispět ke kvalitě a rozvoji vzdělávání i kompetencí žáků. „Rád bych, aby se olomoucké základní školy staly lídrem v oblasti nového trendu ve vzdělávání, takzvané zážitkové pedagogiky,“ představuje Žbánek další ze svých vizí. Zážitková pedagogika, která pracuje s rozborem a zpětnou reflexí prožitých zážitků, má umožnit dětem získat zkušenosti, které si ponesou do dalšího života.

„Cílenou podporou tohoto projektu chceme školám zajistit dostupnost nejrůznějších vzdělávacích prostředků, jakými jsou hry, tvořivé dílny, besedy s atraktivními hosty nebo další aktivity zaměřené na sebepoznání a sociální vazby, a to v nejrůznějším, zejména mimoškolním, přírodním, kulturním nebo průmyslovém prostředí. Předpokládám, že jedním z hlavních partnerů tohoto projektu města by měla být Univerzita Palackého, která se tímto tématem zabývá,“ dodává Žbánek.

Hnutí ANO proto připravuje rozšíření stávající koncepce rozvoje školství, která se danou problematikou zabývá pouze v oblasti environmentální výchovy a spolupráce s centrem ekologických aktivit města Olomouce Sluňákov. Nová vize má také zvýšit zájem a zapojení rodičů do školského života. Olomouc má díky široké nabídce středních a vysokých škol, pestrosti přírodního a kulturního prostředí i vysoké vzdělanosti obyvatel velký potenciál v hledání forem zážitkového vzdělávání. Děti tak mohou získat bezpočet možností jak poznat sami sebe, své město a získat návod, jak trávit volný čas a překonávat jednotvárnost všedních dnů.

Mirka Žbánka, kandidáta na primátora města Olomouce, najdete i na Facebooku: www.facebook.com/MirekZbanek

Řekněte nám svůj názor

Vložit komentář

napsal(a):

Vaše jméno a příjmení: Zde napište text: Antispam kontrola: Napište název krajského města Olomouckého kraje
Vložit
  • Roman Bednář čtvrtek 30. srpna 2018, 13:25

    "Proto se hnutí ANO v Olomouci rozhodlo po vzoru celé řady jiných měst zavést příspěvek na školní pomůcky pro prvňáčky, tzv. pastelkovné. „Nejde o žádný předvolební populismus, ale systémový krok, který dává mladým rodinám signál, že počítáme s jejich podporou při výchově dětí." Domnívám se, že tohle je docela krok zpět. Tímto směřujeme více k sociálnímu státu, přestože stát je předlužený a je třeba snižovat státní schodek. Tvrdit, že školy často získávají a čerpají dotace a na pomůcky pro žáky shánějí peníze těžko je zavádějící. Jestliže se čerpají dotace z EU za které se obykle v řádech desítek milionů opraví budovy je správná věc. Srovnávat to s něčím co se tzv "projí" či "propastelkuje" je holý nesmysl. Opravená budova vydrží i 10-20 let bez zásadnějších oprav. Domnívám se, že je třeba státní i městské rozpočty více zůžit, a lidem namísto pastelkovného SNÍŽIT DANĚ. Každý rodič je předpokládám svéprávný (když už má děti) a určitě se rozhodne sám a správně, kolik do svého dítěte investuje. Tento krok je z Vaší strany opravdu JEN populistický. Nic víc, nic míň. Srovnávat pastelkovné s dotacemi na opravu budov. To nemyslíte vážně. Opravdu nechápu proč by měla škola shánět peníze na osobní pomůcky pro děti. Pan Žbánek už zřejmě správně chápe, že jsou z nás žebráci (docela mě to uráží). "Mimo pastelkovného hnutí ANO připravuje další opatření, která by měla přispět ke kvalitě a rozvoji vzdělávání i kompetencí žáků. „Rád bych, aby se olomoucké základní školy staly lídrem v oblasti nového trendu ve vzdělávání, takzvané zážitkové pedagogiky,“ představuje Žbánek další ze svých vizí. Zážitková pedagogika, která pracuje s rozborem a zpětnou reflexí prožitých zážitků, má umožnit dětem získat zkušenosti, které si ponesou do dalšího života." Ten Váš nový trend..... Tohle už se zkouší aplikovat v různých provedeních a s různými obměnami od roku 1998 (i já to zažil, když jsem ještě chodil na základní školu). Docela mě těší, že už se z toho stává i volební téma :D Když se to za 20 let neposunulo nikam. Ale tak co. Něco nám přece napovídat musíte. Za dalších 10 let to bude úplně stejné. Myšlenka je dobrá, ale v praxi těžko proveditelná. :-) tyto aktivity bývají zpravidla mimo školní docházku a personál stojí stát další peníze (nebo rodiče to stojí další peníze). Čili pak se to dá vnímat jako kroužek. Pokud je to ve vyučovacích hodinách - prodlouží se doba výuky a to děti budou vnímat negativně. Škola opět zaplatí více za personál. Hmmm. Kde na to tedy vezmete? Pastelkovné, další personál ve školách.... Že by jsme přestali opravovat budovy? Zvýšení daní? Pravda. Když zvýšíte daně, můžete dát od roku 2025 pastelkovné 1500Kč namísto 1000,-Kč. :-) Ale já Vás chápu. Musíte jednat lokálně, aby jste se dostal hore. Proto ty sliby a populistické řeči. Kdyby jste hovořil o daních, nikdo by Vám nevěřil :-) reagovat

    • Roman Bednář čtvrtek 30. srpna 2018, 13:31

      Si teď říkám. Ta zážitková pedagogika. Když vidím tu paní na té fotce, s tou rostlinou. Jestli tím je míněno, že v přírodopise půjdou děti ven, budou určovat jména jednotlivých květin, poznávat je. Tohle třeba ZŠ Fr. Stupky 16 praktikovala asi od roku 1995. Nic nového :-) Žádná Amerika neobjevena. Pokud se opravdu jedná o placené zážitky ze strany rodičů - už za mě, před více jak 20-ti lety spoustu rodičů nemělo dostatek peněz ani na lyžařský výcvik. Nedokážu si představit kdo to ufinancuje. Stejně jako pastelkovné. "Necháte si zpracovat studii" Zavání něčím jako "studie zjistila že na to neemáme" :-) Prosím určete taxtativně. Kde na to vezmete? Když říkáte "A" řekněte i "B". Přece jste to museli lépe promyslet. Na základě Vašich podkladů si pak dohledám relevantní čísla a informace. Či požádám magistrát o sovobodný přístup k informacím, aby mi je doložil. Díky Bednář Roman reagovat

Jsme na Facebooku

Kontaktujte nás

Oblastní a místní kancelář hnutí ANO Olomouc
Koželužská 21, 779 00 Olomouc

Kontaktní e-mail: olomouc@anobudelip.cz
Kontakty na jednotlivé osoby najdete v sekci Naši lidé

Celostátní web hnutí ANO
Zadavatel: ANO 2011 / Zpracovatel: ANO 2011

Back to Top