Při volání na tísňovou linku může pomoci každá lampa ve městě

ANO Olomouc, 22. června 2016

Zastupitelé hnutí ANO v Olomouci budou na jednání zastupitelstva 27. 6. předkládat návrh na zpracování projektu využití veřejného osvětlení v Olomouci pro navigaci složek integrovaného záchranného systému (IZS).

Značení má sloužit především jako pomoc složkám IZS v rámci orientace při nehodách, záchranách lidského zdraví a života a dalších nepředvídatelných situacích, které se mohou v ulicích města stát.

S iniciativou přišel lékař zdravotnické záchranné služby a zastupitel Milan Brázdil: „Z vlastní pětadvacetileté zkušenosti lékaře zdravotnické záchranné služby vím, že záchranáři a operátoři by tento systém navigace uvítali. V některých případech by jim mohl opravdu výrazně pomoci. Zvláště tehdy, kdy volající neví přesně, kde se nachází a na rychlosti zásahu záchranářů závisí lidské životy. Jsem si jistý, že i kdyby navrhované řešení mělo pomoci byť jednomu jedinému člověku, tak se vyplatí.

Systém zlepšuje orientaci v místě vzniklých kritických situací. V okamžiku vzniku takové situace může občan zavolat na linku tísňového volání a pokud si není přesně jistý svou polohou, operátor jej navede na číslo sloupu, občan číslo přečte a operátor tak bude znát jeho přesnou polohu.

 „Myšlenka využít veřejné osvětlení pro záchranné složky mě napadla na minulém jednání zastupitelstva, kdy se projednávalo pojmenování nové ulice, která měla nést velmi podobný název jako již existující ulice. Upozornil jsem, že může vzniknout problém při ohlašování místa pro zásah záchranné služby. V tu chvíli mě napadlo mnoho dalších případů, kdy tento systém může pomoci nejen záchrance, ale také policii či hasičům pro přesné určení místa incidentu. Jde přece o každou vteřinu,“ dodává Brázdil.

Systém značení veřejného osvětlení pro navigaci IZS funguje v řadě českých měst, včetně Prahy. Je využíván také pro značení železničních přejezdů. „Věřím, že v otázce významu a přínosu tohoto projektu najdeme s Radou města společnou řeč,“ dodává předseda klubu zastupitelů ANO v Olomouci Miroslav Žbánek.

Řekněte nám svůj názor

Vložit komentář

napsal(a):

Vaše jméno a příjmení: Zde napište text: Antispam kontrola: Napište název krajského města Olomouckého kraje
Vložit
  • Mgr. Božena Malinová čtvrtek 23. června 2016, 14:00

    Dobrý den, naprosto souhlasím s navrhovaným řešením! Určitě i během praxe (pokud to Rada schválí) se najdou další možná zlepšení tohoto systému. Jen je "zvláštní", že pokud to již funguje v některých městech, tak to kompetentní ministerstva nenavrhla ke schválení v legislativě platné pro celou ČR ..... reagovat

    • matka 2dětí neděle 10. července 2016, 09:30

      já udělala takový zážitek, že jsem měla dojem, že nějaké lampy záchranářům nepomohou. A nepomohli ani mi ti záchranáři. Po takovém zážitku jsem věděla, že to musím vydržet tak dlouho, dokud člověk neumře. Lampy k orientaci tedy asi nepotřebovali. Omluvou jim je, že to nebylo v Olomouci. reagovat

Jsme na Facebooku

Kontaktujte nás

Oblastní a místní kancelář hnutí ANO Olomouc
Koželužská 21, 779 00 Olomouc

Kontaktní e-mail: olomouc@anobudelip.cz
Kontakty na jednotlivé osoby najdete v sekci Naši lidé

Celostátní web hnutí ANO
Zadavatel: ANO 2011 / Zpracovatel: ANO 2011

Back to Top