Řídit stát, kraj, město jako firmu. Zamyšlení k letošním volbám

Milan Feranec, 5. října 2016

V pátek a sobotu proběhnou krajské volby a u nás v Olomouci i doplňovací volby do Senátu. I když jsou krajské volby občas vnímané jako tzv. volby druhého řádu, rád bych se zmínil o jejich důležitosti.

Pro naše hnutí ANO jsou krajské volby dvojnásob důležité.

 1. V první řadě jsou to první krajské volby, kterých se naše hnutí zúčastní. V těchto volbách si chceme ověřit, jestli má ANO nadále přízeň obyvatel kraje, jestli naši regionální politici dokážou oslovit voliče. Nemohu nevzpomenout větu, kterou mi v roce 2014 (na moji poznámku, že v roce 2016 nás čekají krajské volby) řekl jeden, dnes už téměř, exhejtman: Pane náměstku, v roce 2016 už tady ANO nebude! Ejhle, hejtman míní, voliči mění.
 2. Krajské volby jsou důležité proto, že i v rámci kraje chceme naplnit naše heslo: Řídit stát jako firmu a využít toho, co jsme se naučili ve vládě, v zastupitelstvech měst a obcí. Určitě jsme nedokázali naplnit všechna očekávání občanů, která byla do ANO vkládána, politika je běh na velmi dlouhou trať. Jsem ale přesvědčen, že to hlavní, co lidé od politiků očekávají: pracovat ve prospěch této země, nelhat a nekrást… se nám daří plnit! Působení našich ministrů ve vládě, aktivity poslanců, zastupitelů v městech a obcích kraje to dokazuje. Ekonomika funguje skvěle, daří se vybírat daně, investovat do infrastruktury, zvyšovat platy ve veřejné sféře, důchody, navyšují se prostředky plynoucí do zdravotnictví. Že si tyto úspěchy připisuje náš koaliční partner je už tradicí, patrně podle hesla: není důležité, co udělám ale jak se prezentuji.

Pochopitelně našim největším soupeřem v těchto volbách je ČSSD, která navíc dělá velmi neférovou kampaň. Konkrétně straší veřejnost hesly typu: ANO chce z kraje udělat firmu! ANO chce privatizovat zdravotnická zařízení, sociální služby… a ČSSD to nedovolí! Zdravotnictví má zůstat neziskové!

Jaká je tedy skutečnost:

 • Nikde v programu ANO jsem nenašel žádnou zmínku o privatizaci nebo pronájmu zdravotnických zařízení.
 • Navíc v našem kraji ani není moc, co privatizovat, krajské nemocnice byly v roce 2007 pronajaté na dvacet let soukromé firmě.
 • Krajské nemocnice jsou skutečně neziskové, konkrétně firma Nemocnice Olomouckého kraje a.s., která má v majetku nemocnice a kde je už osm let předsedou představenstva lídr ČSSD pan Jiří Zemánek vykázala v letech 2012-2015  kumulovanou ztrátu ve výši přes 160 mil. Kč.
 • Za stejné období vykázala firma Středomoravská nemocniční a.s. ze skupiny AGEL (má pronajatý majetek) kumulovaný zisk ve výši přes 90 mil. Kč.
 • Navíc má kraj dle smlouvy povinnost příjem z nájmu investovat zpátky do majetku, na kterém hospodaří a vytváří zisk soukromá firma.
 • Stejně by jsme mohli mluvit o vodě, resp. vodárenské infrastruktuře v Olomouci.
 • Městský majetek byl na 20 let, v době kdy byl primátorem pan Martin Tesařík,  pronajat společnosti Moravská vodárenská a.s. ze skupiny VEOLIA.
 • Tato skupina ročně inkasuje na dividendách desítky milionů Kč a občanům stoupají náklady na vodné a stočné.

Pokud tedy chce ČSSD občany chránit před privatizací, měla tak činit už v době, kdy k ní docházelo a kdy u toho byli i politici z ČSSD.

Co vlastně znamená Řídit kraj jako firmu?

 • Chovat se hospodárně a ve prospěch „majitelů firmy“, tj. občanů kraje.
 • Neutrácet zbytečně krajské peníze na vlastní prezentaci za účelem znovuzvolení.
 • Obsazovat funkce na všech úrovních kraje na základě odbornosti, morálních kvalit a ne stranické příslušnosti.
 • Upřednostňovat zájmy občanů před zájmy sponzorů politických stran a spřátelených podnikatelů.
 • Řídit se heslem: Co je dobré pro občany, je dobré i pro mne a ne naopak, jak se to reálně často děje.
 • Myslet i na budoucnost a zbytečně nezadlužovat kraj/firmu v duchu hesla: Po mne potopa!
 • Mít vizi, co bude s krajem za deset let a ne jenom do dalších voleb.

Nevěřím, že úspěšným hejtmanem, radním, starostou... může být člověk, který v životě nic nedělal a živil se jenom politikou. Žel, takových ve standardních stranách najdeme opravdu hodně. Umí dobře mluvit, leč, jak říká pan Babiš, v životě nepostavili psí boudu.

Rád bych se zmínil o senátních volbách. Za ANO kandiduje kolega Milan Brázdil, dlouholetý lékař záchranné služby. Post obhajuje pan Martin Tesařík z ČSSD, který zanechal v Olomouci skutečně hodně stop a od roku 1998 se živí politikou. I zde se mohou voliči rozhodnout, jestli budeme donekonečna recyklovat zkušené politiky nebo dáme šanci změně. Já určitě budu volit změnu a hlasovat pro Milana Brázdila. A oceňuji jeho odvahu postavit se vedení kraje a poukázat na liknavost politiků při (ne)řešení problémů s pozemkem pod heliportem olomoucké letecké záchranky. Až po jeho výzvě krajským zastupitelům se vedení Olomouckého kraje rozhoupalo a začalo konečně něco dělat – náhle jako jeden muž bojovat za zachování heliportu v současné lokalitě, kde je heliport od roku 1990.

Milan Feranec
náměstek ministra a kandidát do krajského zastupitelstva

Řekněte nám svůj názor

Vložit komentář

napsal(a):

Vaše jméno a příjmení: Zde napište text: Antispam kontrola: Napište název krajského města Olomouckého kraje
Vložit
 • Milan Kudela středa 18. ledna 2017, 13:32

  Řídit obec, kraj, stát jako firmu znamená vládnout sám a nenechat si do toho kecat lidmi. Ve firmě rozhoduje a určuje strategii majitel a nenechá si do ní kecat zaměstnanci. Je aspoň vidět o co hnutí jde a co veřejně proklamuje. Vše se podřídí vůli jejího blahorodí - Babišovi PS k antispam kontrole: Kraje nemají hlavní města, mají krajská města. Zkuste naštudovat územně správní členění České republiky. Hlavní město je jen jedno a to Praha. reagovat

  • Milan Kudela středa 18. ledna 2017, 13:39

   ... pracovat ve prospěch této země, nelhat a nekrást… a proto Babiš odklonil Čapí hnízdo z Agrofertu inkasoval 50 mil. a po 5 letech hnízdo opět přivedl do Agrofertu. A před poslanci nelhal ... jen říkal nepřesné informace ... PS: Ryba smrdí od hlavy. Neznáte to přísloví také? reagovat

 • vladimír prášil pátek 7. října 2016, 07:23

  Děkuji za toto zamyšlení.Opravdu je dobré vědět co se v kraji za vedení stejných stran pokazilo.Najde se těchto věcí daleko více,které jsou finančně výhodné pro lidi kteří vládnou a pro jejich spojence.Je s podivem,že člověk ,který zavinil neuskutečnění východní tangenty,má tu drzost se nyní snaží udělat opak.Je s podivem,že někteří občané zapomněli. reagovat

 • Radim Lindner středa 5. října 2016, 11:26

  Velmi trefně napsáno. Plně souhlasím! reagovat

Jsme na Facebooku

Kontaktujte nás

Oblastní a místní kancelář hnutí ANO Olomouc
Koželužská 21, 779 00 Olomouc

Kontaktní e-mail: olomouc@anobudelip.cz
Kontakty na jednotlivé osoby najdete v sekci Naši lidé

Celostátní web hnutí ANO
Zadavatel: ANO 2011 / Zpracovatel: ANO 2011

Back to Top